صفر تا صد آموزش، کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین

اگر به عنوان یک مدرس یا شخصی که اطلاعات مناسبی در حوزه آموزش رشته‌های مختلف (همچون زبان انگلیسی، پیانو، نحوه طبخ غذاهای فرنگی، ریاضی، طراحی و گرافیک، دکوراسیون داخلی، کامپیوتر و غیره) دارید و به دنبال فعالیتی هستند که از طریق آن بتوانید به کسب درآمد بپردازید و در حال حاضر نمی دانید، این فعالیت چه خواهد بود، ما برایتان پیشنهادی داریم و آن پیشنهاد، کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین است.
در دنیای امروز تدریس آنلاین بخشی از زندگی مردم است و حتی گاها این تدریس در شرایط مشکل زایی همانند پخش ویروسی جهانی به کمک مردم رسیده تا آن‌ها در این شرایط هم بتوانند به اهداف خود برسند و از زندگی تحصیلی خود و یادگیری عقب نمانند. به همین منظور، در ادامه شما را با مزایا آموزش آنلاین، چالش هایی که آموزش آنلاین برای مربی و دانشجو ایجاد می کند و یادگیری مهارت‌ها به شیوه آنلاین آشنا می کنیم.

 

تدریس آنلاین چیست؟

تدریس آنلاین به فعالیتی گفته می‌شود که شما به جای حضور در یک کلاس فیزیکی به تدریس و آموزش به شیوه آنلاین از طریق شبکه‌های اجتماعی یا وب سایت‌ها می پردازید. اگر برنامه زندگی شما شلوغ است و به شما اجازه حضور در کلاس‌ها را نمی دهد، اگر ترجیح می دهید با در آرامش به تدریس و آموزش بپردازید یا دور از محیط دانشگاه این کار را انجام دهید، تدریس آنلاین برای شما یک گزینه عالی است.

شما می توانید از طریق تدریس آنلاین به امکانات زیر دست پیدا کنید:

 • از طریق تدریس آنلاین به کسب درآمد بپردازید.
 • بدون اینکه در محیط فیزیکی شرکت کنید، به تدریس و آموزش بپردازید.
 • علاوه بر تدریس آنلاین شغل دیگری هم داشته باشید.
 • با آرامش بیشتری بتوانید برنامه روزانه خود را تنظیم کنید و فعالیت‌های بیشتری در روز خود انجام دهید.
 • از سرتاسر دنیا، دانشجو داشته باشید.
 • برای والدینی که به تازگی بچه دار شده اند، تدریس آنلاین می تواند یک گزینه عالی برای کار و فعالیت شغلی باشد.

کلاسما یکی از برترین سایت های آموزش آنلاین و بستر فروش آموزش‌های آفلاین در حوزه‌های مختلف است که می تواند به شما مربیان عزیز برای کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین کمک کند.

صفر تا صد آموزش، کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین

از ایام قدیم، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با چالش هایی همچون کاهش بودجه، کمبود دوره‌های آموزشی، کمبود کلاس‌های درس، هزینه تدریس زیاد، تمیز کردن و رسیدگی به مراکز آموزشی، ارائه تغذیه سالم به دانشجویان، ایجاد سالن هایی برای تفریح و سرگرمی دانشجویان و غیره رو به رو بوده اند؛ اما امروزه با استفاده از آموزش و یادگیری آنلاین بسیاری از این چالش‌ها کم یا حل شده است. این امر منجر گشته تدریس آنلاین به یکی از محبوب‌ترین متدهای آموزشی در سالهای اخیر در داخل و خارج از کشور تبدیل شود.

البته باید ذکر کرد، به همراه تمامی خصوصیات خود و جدید بودن یادگیری آنلاین، این روش با چالش هایی همراه است که مدرس (مخصوصاً مدرسانی که به تازگی تدریس را شروع کرده اند) و گاها دانشجویان هم با آن‌ها دست و پنجه نرم می کنند، پس تصمیم گرفتیم در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کنیم:

 • آزمون‌های ارزیابی

همواره، آماده سازی آزمون و تست زمان بسیاری از مربیان می گیرد، حال تصور کنید اگر به شیوه آنلاین به تدریس بپردازید چه اتفاقی می افتد؟ علاوه بر زمانی که باید برای تدوین آزمون‌ها اختصاص دهید، زمانی را هم باید برای آزمون سازی آنلاین با استفاده از نرم افزارها و وب سایت‌های خاص اختصاص دهید که این مسئله برای برخی مربیان مخصوصاً در اوایل کار چالش زا است.

 • برقراری ارتباط بدون تصویر

معلمان به واسطه شغل خود زبان بدن قوی دارند، اما آن ها نمی توانند از این ویژگی به طور کامل برای تدریس آنلاین استفاده کنند. به همین دلیل ممکن است، گاها سوءتفاهم هایی در این نحوه ارتباطی رخ دهد که مربی با داشتن لحن قاطع و صریح می تواند از ایجاد آن‌ها جلوگیری کند.

 • اتمام پروژه‌های تحصیلی قبل از موعد مقرر یا ددلاین

اگر قبلاً تدریس کرده باشید، می دانید که گروه گسترده‌ای از دانشجویان غالباً پروژه‌های درسی خود را پس از ددلاین مشخص شده به مربیان خود تحویل می دهند. مربیان، برای جلوگیری از مشکلاتی همانند این می توانند ایمیلی آماده کنند و یک هفته قبل از ددلاین آن را برای تمامی دانشجویان بفرستند تا از مشکلات احتمالی بکاهند. دانشجویان، هم باید قبل از موعد مقرر پروژه‌های تحصیلی خود را تحویل دهند تا برای مربیان خود مشکلی ایجاد نکنند.

دیگر ویژگی‌های تدریس آنلاین

 • خط مشی معین برای آموزش

اغلب، دانشجویان عادت دارند، پروژه‌های خود را دیرتر تحویل دهند، زمان آزمون‌ها را تغییر دهند و اگر از آن‌ها بپرسید علت این کم کاری چیست؟ با بهانه‌های مختلف به شما پاسخ می دهند. مربیان، با ایجاد خط مشی‌های مشخص خود می توانند از ایجاد این مشکلات خودداری کنند. دانشجویان، باید شیوه یادگیری آنلاین را جدی بگیرند، والا ممکن است زمان و هزینه خود را تلف کنند.

 • بازخورد دهید و بازخورد بگیرید.

همان‌طور که بالاتر گفته شد، شما به عنوان یک مربی آنلاین نمی توانید از زبان بدن خود آن‌طور که باید بهره ببرید، به همین منظور بهتر است به طور واضح مقصود خود را بیان کنید تا از ایجاد سو تفاهم‌های احتمالی خودداری کنید؛ و این مسئله را در ارائه بازخوردهای خود به دانشجویانتان در نظر بگیرید، پس تا حد ممکن صریح و مثبت به آن‌ها بازخورد دهید؛ و اگر تمایل دارید نظر دانشجویان خود را در رابطه با نحوه تدریس جویا شوید، از آن‌ها هم بخواهید صریح و به دور از هرگونه شخصی سازی درباره نحوه تدریس آنلاین شما نظر دهند.

 • عادات

به عاداتی که دانشجویان شما از قبل دارند توجه کنید، بسیاری از دانشجویان صرفاً برای دور همی‌های دوستانه در دوره‌های آموزشی مختلف ثبت نام می کنند؛ و ممکن است، این وضعیت در دوره‌های آنلاین شما هم وجود داشته باشد، پس تمامی عادات مثبت و منفی را که در طی سالیان سال تدریس تجربه کرده اید، یا در کتاب‌های آموزشی به آن‌ها اشاره شده را لیست کنید. سپس، به نحوه عملکرد هرکدام از دانشجویان خود دقت کنید، اگر دانشجویی آن‌طور که باید عمل نمی کند، حتماً این مسئله را شخصاً با او در میان بگذارید و به طور واضح درباره مشکلاتی که ممکن است در صورت عدم تغییر عاداتش برای او رخ دهد را توضیح دهید. این‌گونه، دانشجو یادگیری آنلاین را جدی گرفته و رفتار و عادات منفی خود را اصلاح می کند.

 • شیوه مدیریت صحیح

نیاز آموزش آنلاین، به مهارت‌های مختلف منجر به پیچیدگی آن شده است. شما، به عنوان یک مربی باید اقتدار خود را حفظ کرده و با دانشجویان خود مهربان باشید، اطمینان حاصل کنید که مطلب آموزش داده شده را یاد گرفته اند و بسیاری از مهارت‌های دیگر که این کار را خسته کننده و پیچیده می کند؛ اما با برنامه ریزی صحیح می توانید از استرس و اضطرابی که ممکن است در حین تدریس آنلاین برایتان رخ دهد رهایی یابید و پس از پایان کلاس لبخند رضایت بر لب داشته باشید.

مزایای تدریس آنلاین

اگر به عنوان یک مدرس هنوز مردد هستید که آیا می توانید به کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین برسید یا نه؟ با این قسمت همراه باشید تا شما را با مزایا تدریس آنلاین آشنا کنیم:

 • تدریس آنلاین منجر به ایجاد فرصت بیشتر برای یادگیری می‌شود. یادگیری آنلاین به مربی امکان بیشتری برای تعامل با دانشجو می دهد، این‌گونه او می تواند زمان بیشتری به پاسخگویی و تدریس اختصاص دهد.
 • تدریس آنلاین منجر به رشد و شکوفایی مدرس می‌شود. همان‌طور که می دانید، تدریس آنلاین در سالهای اخیر مورد استفاده بسیار قرار گرفته و این امر منجر گشته مدرسان متناسب با استعدادها و سلایق خود از مواد آموزشی جدیدی همانند کنفرانس ویدئویی، انیمیشن و استوری بورد، وبلاگ‌ها و رسانه‌های اجتماعی و بازی‌ها بهره ببرند. زمانی که فرد یادگیرنده با این متریال‌های جدید و جذاب آشنا می‌شود، بیش از قبل از یادگیری لذت می برد.
 • برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی با تنوع بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. این‌گونه افرادی که خواهان یادگیری مهارت جدیدی هستند، می توانند نسبت به یادگیری موضوعات مختلف هنری، علمی، فنی و حرفه ای، زبان و غیره اقدام کنند و در زمان کوتاهتری موضوعات بیشتری را یاد بگیرند.
 • هزینه آموزش در دوره‌های یادگیری آنلاین کمتر است. شهریه یادگیری آنلاین در مقایسه با روش یادگیری سنتی کمتر است. علاوه بر آن در شیوه یادگیری آنلاین هزینه‌ای بابت رفت و آمد پرداخت نمی‌شود و بسیاری از جزوه‌ها و منابع آموزشی هم به صورت آنلاین به دانشجویان ارائه می گردند.
 • دوره‌های آنلاین منجر به افزایش تمرکز می شوند. هنگامی که دانشجویان می توانند زمان یادگیری خود را تعیین کنند. از مشکلاتی مانند بی خوابی، استرس، یادگیری در اماکن شلوغ و غیره رهایی پیدا می کنند و با تمرکز بیشتری به یادگیری می پردازند.

دیگر مزایای تدریس آنلاین

 • پیشرفت شغلی آسان‌تر می‌شود. افرادی که به اشتغال می پردازند یا تشکیل خانواده داده اند، با استفاده از آموزش آنلاین می توانند به مدارک جدید و بیشتری در حوزه کاری مورد علاقه خود دست پیدا کنند.
 • از رفت و آمد زیاد و ایجاد ترافیک‌های سنگین جلوگیری می‌شود. برخی اوقات به دلیل شرایط خاص مانند برف شدید، باران‌های شدید، پخش ویروس جهانی جدید و غیره امکان حضور در مراکز آموزشی وجود ندارد، اما از طریق یادگیری آنلاین می توان به آموزش و یادگیری حتی در شرایط خاص هم پرداخت.
 • مهارت های فنی مربیان و دانشجویان بهبود می یابد. آموزش آنلاین نیاز به یادگیری مهارت‌های مختلف نرم افزاری و گاها سخت افزاری دارد. یادگیری آنلاین به بهبود مهارت هایی همچون کار با رایانه یا آشنایی با اپلیکیشن‌های مختلف آموزشی و… را افزایش می دهد.

در آخر، دانشجویان می توانند وقت خود را در حین یادگیری مهارت‌های جدید و مختلف بهتر مدیریت کنند؛ و در زمان‌های معینی، در برنامه‌های مختلف آموزشی شرکت کنند و فارغ از استرس ترافیک و جابه جایی بین مراکز آموزشی به یادگیری بپردازند و این‌گونه دانش خود را در حوزه تحصیلی یا کاری خود به روز رسانی کنند و رزومه شغلی و تحصیلی خود را ارتقا دهند که در نهایت منجر به بهبود کیفیت زندگی آن ها خواهد شد. مربیان و مدرسان آنلاین هم به راحتی با یادگیری چندین نرم افزار جدید و استفاده از استعدادها و توانایی‌های به خصوص خود می توانند به کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین بپردازند. کلاسما، یکی از برترین سایتهای آموزش آنلاین و بستر فروش آموزش‌های آفلاین در حوزه‌های آموزشی مختلف در داخل ایران فعال است که به دانشجویان و مربیان برای ارتقای سطح زندگی‌شان، افزایش دانش و کسب درآمد از طریق تدریس آنلاین کمک می کند.

نتیجه گیری

دنیا با سرعت باورنکردنی رو به جلو پیش می رودو دیگر به هیچ کس مجال ایستادن و نگاه کردن نمی دهد. آموزش نیز در این میان وظیفه سنگینی دارد. چرا که اولا باید همگام با پیشرفت دنیا پیشرفت کند و در ثانی آموزش باید یک قدم جلوتر برود تا این پیشرفت ادامه دار شود. در این شرایط به نظر استفاده از مدرن‌ترین و جدید‌ترین روش‌های آموزش نه تنها یک امکان بلکه یک ضرورت است. به این سخن ایمان بیاورید.

درباره‌ی akhelper63

همچنین ببینید

وبکست چیست و چه کاربردی دارد؟ | تفاوت وبکست و وبینار

  ایا می دانید وبکست چیست و چه کاربردهایی دارد؟ اگر تفاوت وبکست و وبینار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *